Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejlepší brankář všech dob?

8. 6. 2008

Nejlepší brankář všech dob? 


Georges Vezina
Vezina, to byli Canadiens. Byl u prvních krůčků tohoto týmu směřujícímu k dlouhé vládě nad NHL. Hrál za ně už od roku 1910, kdy právě Montreal prohrál v přípravném zápase s amatérským týmem Chicoutimi Sagueneens 2:0. Nemalou zásluhu na tom samozřejmě měl budoucí gólmanská hvězda. Hned druhý den už byl zapsán na soupisku Habs. Celkem za ně odehrál 21 sezon (v NHA i NHL). K poslednímu zápasu nastoupil 28. listopadu 1925. Po pár minutách mu začala z úst téct krev a zanedlouho se zhroutil. V březnu příštího roku svůj velký boj prohrává, umírá na tuberkulózu. Zdrcení Canadiens na jeho věčnou památku darují NHL nejstarší individuální trofej nesoucí jeho jméno. Trofej pro nejlepšího brankáře NHL má název Vezina Trophy.
V NHL má napočítáno 190 zápasů, 103 vítězných a třináct s čistým kontem. V play off si zachytal třináctkrát (tehdy se hrála jakási závěrečná skupina, ne vyřazovací zápasy), deset z nich vyhrál. Přidal ještě další dva shutouty.

 


Geo Hainsworth

 


Montreal ho draftoval v roce 1926, počítal s ním jako s nástupcem Veziny. A nástupcem mu byl vskutku zdatným. V prvních třech sezónách vyhrál třikrát Vezina Trophy. Na čistá konta byl mistrem nad mistry, celkem jich získal 94. Ale to nejlepší teprve přijde: tehdejší základní část čítala 44 zápasů. A Geo dokázal ve 22 z nich udržet čisté konto. V celé sezóně tak dotlačil svůj průměr inkasovaných branek na naprosto neuvěřitelné číslo - 0,92! Jako jediný má (a asi nespíš navždy bude) ve statistikách číslo menší než jedna. Uprostřed sezony 1933/34 byl vyměněn do Toronta. Rozhodně ani tady nesnížil svůj standart ani o píď. A v Maple Leafs také svoji hokejovou pouť ukončil (1936/37).
Za 11 sezon nastřádal 465 zápasů, z nichž 246 vítězných. Celkový průměr gólu na zápas je fantastických 1,91. V play off si zachytal dvaapadesátkrát, z toho 22 zápasů vyhrál.

 


Tiny Thompson

 

 

 

Tiny byl draftován roku 1928 Bostonem. V první sezóně vyhrál s týmem Stanley Cup,v té druhé Vezina Trophy (poté ještě třikrát: 1933, 35, 38). Zajímavostí je, že jako první brankář v historii chytal ve vyřazovacích bojích trestné střílení. A proti Moroonsnovi Lionelovi uspěl. Celkem čtyřikrát měl nenižší průměr ligy. V roce 1938 už byl hráčem Detroitu. V tréninkovém kempu Bruins se vedení více zamlouval mladík Frank Briemsek. Red Wings však právě byli ve fázi nového budování týmu. Proto Thompson individuálně nezářil, i když  jako gólman byl pořád skvělý. Poslední zápas v NHL odehrál v sezóně 1939/40. Poté se ještě dva roky věnoval hokeji v nižších soutěžích.
Za 12 sezon v NHL odehrál 533 zápasů, 284 vyhrál a 81krát (!) udržel čisté konto. V play-off nastoupil ke 44 utkáním s bilancí 20 výher.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

 

Bill Durnan

 


Válkou zdecimovaná NHL nutně sháněla každého dobrého hráče, který by jí pomohl. A v roce 1943 Canadiens získali Billiho Durmana. Ten dlouho váhal, než se opravdu rozhodl, že bude hrát profesionálně hokej. Miloval totiž i baseball. Jeho rozhodnutí rozhodně nebylo špatné. Celkem šestkrát vyhrál Vezina Trophy (1944, 1945, 1946, 1947, 1949, 1950). Hokej mu však moc potěšení nepřinášel. Po sedmi sezónách musel během série play off skončit. Neunášel tlak, trpěl depresemi, nechutenstvím a nespavostí. Do síně slávy byl uveden roku 1964.
Zachytal si v 383 zápasech, 208krát odcházel jako vítěz. I 34 čistých kont mu vynáší skvělý průměr 2,36 gólu na zápas. V play-off má napočítáno 45 utkání, 27 vítězství a dvě utkání s vychytanou nulou.

 


Terry Sawchuk

 


Roku 1949 si ho vybral Detroit. Tedy nevybral, on ho měl zamluveného už od Sawchukových třinácti let! Obrovská očekávání mladý gólman skutečně naplnil. Získal Calder Trophy, na Vezina Trophy však musel počkat až do další sezóny. Hned ji obhájil. Přes všechny úspěchy se musel stěhovat do Bostonu. Tam nezapadl. Nechytal špatně, ne však dost dobře na svůj potenciál. Proto se vrátil k Red Wings. Ne navždy, roku 1964 se stěhuje do Toronta, získává poslední (čtvrtou) Vezina Trophy a poté i Stanley Cup. Poté se rozhodl skončit. To ještě nevěděl, že bude muset zpět. Při rozšiřování NHL ho jako volného hráče podepsali LA Kings. Terry nechce, ale podle pravidel musí. Tehdy zažil svou nejhorší sezónu. Přesto se ještě jednou rozhodl vrátit do Detroitu, kde mu nabídli post dvojky, později ho angažují i Rangers. Tam prožije svoji opravdu poslední sezónu.
Jeho 971 zápasů v 21 sezónách je dodnes rekordem. Stejně tak neuvěřitelných 103 čistých kont. Jako vítěz odcházel v 447 utkáních, v play-off jich vyhrál 54 zápasů z celkových sto šesti.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

 

Glen Hall
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

 

Roku 1952 po něm sáhla Rudá křídla. Tenkrát si ale moc nezachytal. Konkurence Terryho Sawchuka byla, mírně řečeno, příliš velká. Proto v sezóně 1955/56 odchází do Chicaga, kde zahájil cestu za dalším velkolepým rekordem. Od svého příchodu odchytal neskutečných 502 zápasů v řadě. Celých sedm let nepustil do svatyně Black Hawks nikoho jiného. Jako nováček získal Calder Trophy a v sezónách 1962/63 a 1966/67 i Vezina Trophy. Po té druhé odchází k St. Louis Blues. Ty hned dotáhne až do finále Stanley Cupu, kde sice prohraje s Montrealem, přesto si odnáší Conn Smythe Trophy. Na další léta přišel do týmu i Jacques Plante a s Hallem vytváří dvojici, která dobývá NHL. Glenovy to vynese třetí a poslední Vezina Trophy. Další sezóna (1970/71) je jeho poslední.
Za 18 sezón si zahrál v 906 zápasech, vyhrál jich 407, 84krát odcházel s čistým kontem. V play-off odchytal 115 zápasů, 49 jich vyhrál.

 


Jacques Plante

 


Brankáře, proslulého hlavně svou maskou, získali v roce 1952 Canadiens. Tentýž rok, i když pouze jako náhradník, vyhrál svůj první Stanley Cup. Hned další sezónu ho už Habs do brány pustili a nestačili se divit. Plante neskutečně zářil, pět let po sobě (poté ještě jednou) mu patřila Vezina Trophy a stejně dlouho si mužstvo díky němu užívalo radost ze Stanley Cupu. Jako první brankář vyhrál Hart Trophy. Přesto ho Montreal vyměnil do New York Rangers. Chytal dobrý průměr a po dvou letech odchází. S hokejem neskončil, jen hrál v nižší lize. Tam nevydržel dlouho, vzali si ho St. Louis Blues. Čtyřicetiletý Plante získává svoji sedmou Vezina Trophy. Po sezoně odchází do Toronta. Má nejnižší průměr ligy a opět se stěhuje. Tentokrát ho berou Boston Bruins. Za ně odchytá pouze osm zápasů (z toho dvě čistá konta) a definitivně končí kariéru.
Za 18 sezon stihl 837 zápasů, z toho 434 vítězných. Přidal skvělých 82 shutoutů a průměr 2,36 gólu na zápas. V play-off odchytal 112 utkání, 71 mělo šťastný konec, ve 14 nepustil ani gól. Roku 1978 se dostal do Síně slávy.
27. 2. 1986 tento vynikající gólman umírá na rakovinu.

 


Ken Dryden

 


Drydena sice draftovali Boston Bruins (roku 1963), ale protože kvůli studiu odmítl hrát profesionálně, poslali ho do Montrealu. Tam ho přesunuli na farmu. Později hrál za amatérskou reprezentaci Kanady. Po jejím rozpadu začal chytat za Canadiens, stihl kousek základní části a celé play-off. A zazářil. Dotáhl tým až ke Stanley Cupu, jeho podíl vyjadřuje získaná Conn Smythe Trophy. Díky tomu mu klub utvořil smlouvu tak, aby stíhal i školu. V další sezóně vyhrál Calder Trophy, v následující Vezina Trophy a znovu Stanley Cup. Poté musel vynechat celou sezónu 1973/74 (po vysoké škole byl povinný rok praxe). Návrat byl však famózní. Čtyřikrát v řadě vyhrál Vezina Trophy, třikrát měl nejnižší průměr inkasovaných branek v lize. I proto všechny zasáhlo jeho rozhodnutí, že končí. Odešel na vrcholu slávy, mnozí věřili, že teprve teď se mohl naplno projevit.
V osmi sezónách odehrál 397 zápasů, z toho 258 výher. Také vychytal 46 čistých kont. V play-off si zahrál celkem 112 utkání, 80 bylo vítězných. Přidal ještě 10 shutoutů.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

 

Tony Esposito

 


Bratr slavného superstřelce byl draftován Montrealem (1968). Ten měl ale v arsenálu celkem dost kvalitních gólmanů, proto Tonyho pustili do Chicaga. Bezpochyby hodně litovali. Eposito vyhrál Calder Trophy i Vezina Trophy, kterou si zopakoval i napřesrok. A to s naprosto famózním průměrem 1,77 inkasovaného gólu na zápas. I proto byl vybrán jako strážce kanadské brány v Sérii století. V další sezóně si potřetí zopakoval cenu pro nejlepšího brankáře. Byla jeho poslední. Poté začal chytat Ken Dryden, jenž si zabral všechna brankářská ocenění. Přesto chytal stále ve vysokém stylu a to až do roku 1984, kdy jako nejstarší aktivní hokejista ukončil svoji kariéru.
Celkem tedy v šestnácti sezónách odchytal 866 zápasů, z toho 423 vítězných a 76 s čistým kontem (v nováčkovské sezóně dodnes platí jeho rekord 15 shutoutů). V play-off přidal 99 utkání, 45krát vychytal výhru.

 


Patrick Roy

 

 

 

Sv. Patrick byl draftován až na 51. místě. Montreal ho do branky pustil hned následující sezónu, tedy v roce 1985. Byl totiž tenkrát v krizi, fanouškům, přesyceným úspěchy nasbíranými za kralování Kena Drydena, se "dlouhých" sedm let bez Stanley Cupu pranic nezamlouvalo. Nováček v brankovišti ale nebyl výjimkou, generační obměna se nevyhnula celého týmu. Příběh jeho první sezóny je snad jeden z nejznámějších v celém hokejovém světe. Jak jeho tým překvapil všechny okolo, když vůbec postoupil do play-off. Poté Roy dovedl podceňované Canadiens až ke stříbrnému poháru. Neméně rozšířený je příběh jeho výměny do Colorada. Chtěl se za stavu 5:0 nechat vystřídat, trenér Mario Tremblay to odmítl a Roy se stěhoval do Colorada. Hned následující sezónu nováčci NHL z Denveru vyhráli Stanley Cup. Se stejným týmem si vítězné finále zopakoval ještě v roce 2001. Suma sumárum: čtyři Stanley Cupy, třikrát Conn Smythe Trophy, třikrát Jennings Trophy (nejnižší průměr) a dvakrát Vezina Trophy dělá z Patricka Roye nejlepšího brankáře novodobé éry hokeje. Zatím je s ním Martin Brodeur srovnáván snad o doby, co vstoupil do NHL.

 

 

 

Pokud ještě stále věříte v Martyho maximální výjimečnost, uvědomte si, že většina z těchto brankářů si o dnešní výstroji mohla nechat pouze zdát. Místo lapačky měla znetvořenou vyrážečku, místo betonů vycpané tepláky.
Brodeur je však stále asi největší aktivní legenda NHL. Do tohoto výčtu patrně jednou bude bezesporu patřit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář