Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekordy brankářů v play-off

8. 6. 2008
Rekordy brankářů v play-off

 

 

 

Víte, kdo nastoupil do 247 utkání v play-off? Který brankář vychytal 151 vítězství v kariéře nebo 7 čistých kont v jedné sezoně? Komu byla nejvícekrát udělena Conn Smythe Trophy? Dnes bude řeč o brankářích a číslech. Čísla jsou objektivní, nelžou. Pojďme s jejich pomocí oslavit největší hrdiny-brankáře vyřazovacích bojů v historii NHL. V prvním díle mého miniseriálu dám prostor především rekordům Patricka Roye.

 

 

 

Odpověď na první otázku je notoricky známá, přesto bych asi tento slavný rekord neměl nechat opomenutý. Patrick Roy – 247 zápasů v play-off. První mezi brankáři, druhý mezi všemi. Jediným hráčem, který pokořil legendárního  St. Patricka se stal detroitský veterán Chris Chelios díky účasti v druhém zápasu série proti Nashvillu Predators na začátku letošního play-off.

 

 

 

Roy je držitelem i dalších rekordů. V lítých bojích o Stanley Cup stál v brance bezkonkurenčně nejdelší dobu. Patrick Roy – 15206 minut v play-off. V přepočtu na zápasy tato suma činí těžko představitelných 253 utkání. Jen pro představu, pokud by ho chtěl některý gólman, překonat co možná nejrychleji, musel by vyhrát nejméně 9 Stanley Cupu v řadě. Přitom Patrick držel v náručí slavný pohár pouze čtyřikrát.

 

 

 

Jeden z nejpozoruhodnějších výkonů quebeckého rodáka je zřejmě nepřekonatelný počet výher v konečné fázi sezony. Patrick Roy – 151 vítězství v play-off. Pokud zůstaneme u převodu na Stanley Cupy, dostáváme se na číslo 9! Ano, všechna úspěšná utkání Patricka Roye by stačila na zisk devíti Stanley Cupů. Jenže ani  tímto zázračným počinem nekončí seznam Royových rekordů.

 

 

 

Patrick Roy – tři Conn Smythe Trophy v kariéře. Patrick dokázal u náročných severoamerických novinářů zvítězit hned třikrát. Pro srovnání Dominik Hašek se z trofeje pro nelepšího muže play-off neradoval ani jednou. Naopak Bernie Parent, někdejší brankář Philadelphie Flyers, vybojoval cenné ocenění ve dvou sezonách za sebou a je tak jediným gólmanem, kterému se to podařilo.

 

 

 

Během 20 let měl Roy opravdu dost času na hromadění vítězství, zápasů ale i shoot-outů. Patrick Roy – 23 čistých kont v play-off v kariéře. Jednoznačně nejsnáze překonatelný rekord slavného bouřliváka. Asi v příštích dvou letech se přes tuto metu přežene Martin Brodeur. S dosavadními nulami je již těsně za výkonem svého o sedm let staršího krajana.

 

I kdyby Marty pokořil tento rekord, zůstane Roy navždy nejlepším brankářem vyřazovacích bojů v historii NHL.

 

 

 

Čím dál častěji fanoušci New Jersey zmiňují myšlenku, že Martin Brodeur je nejlepší gólman, který kdy hájil branku v NHL. Pokud patříte mezi ně, věnujte pozornost následujícím několika řádkům. Je na nich vybráno deset nejlepších brankářů historie National Hockey League. Pak znovu posuďte svůj názor.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář